jump to navigation

In der minne 07/07/2008

Posted by Observer in Over Brazilië.
Tags: , , , , ,
trackback

Brazilië is eigenlijk nog een piepjonge democratie. Tot in 1985 heerste er een militaire dictatuur. In die tijd en ook vroeger waren corruptie en fraude heel gewoon. Om te overleven, of om iets gedaan te krijgen stapte de burger mee in het spel. Het zit er wat ingebakken bij de Brazilianen en het zal nog wel een tijdje duren eer het uitgeroeid wordt. Corruptie zit zowel bij de politieman die zijn hand uitsteekt als hij iemand betrapt op een overtreding als bij de automobilist die maar al te graag voorstelt dit “in der minne te regelen”; dat werd ook nu weer duidelijk door een reportage van enkele journalisten in Rio de Janeiro.

De politie van de “cidade maravilhosa” beschikt over 200 palmtops die ze kregen van Detran (Departamento de Transito) waarmee de agenten onmiddellijk toegang hebben tot het kadaster van elk voertuig. Zo kunnen ze meteen zien of de autobestuurder geen achterstand heeft bij de betaling van de verkeersbelasting IPVA (Imposto sobre a Propriedade de Veículos Automotores), of achterstallige boetes heeft openstaan. In Rio de Janeiro rijden er 2.416.703 voertuigen rond die niet vrijgesteld zijn van de IPVA. Vierenveertig procent ofwel 820.253 van die voertuigen hebben hun bijdrage voor 2007 nog steeds niet, of deels nog niet betaald.


Wegcontrole, “Blitz” in Braziliaanse termen

Enkele reporters van O Globo volgden twee achtereenvolgende dagen een verkeerscontrole (blitz) op, aan de Aterro (grote toegangsweg langs de Guanabara baai). Nadien spraken ze met de tegengehouden automobilisten. Bewijzen dat er smeergeld betaald werd kunnen ze niet. De automobilisten gaven dat uiteraard niet toe. Vaststellen dat vele van de tegengehouden voertuigen mochten doorrijden ondanks achterstallige verkeersbelasting en/of boetes konden ze wel. Van elke tien tegengehouden wagens waren er negen die niet in orde waren met de IPVA. Eentje daarvan had geen belastingen meer betaald sinds 2003 en cumuleerde een achterstand van 1.570 euro. Met de intresten er bij komt dat neer op een totale schuld van 2.218 euro. Toch mocht de bestuurder vrijuit gaan, na een onderhandeling die 10 minuten duurde. Achterstand van IPVA moet normaal gesproken onmiddellijk betaald worden, inclusief de intresten, zoniet kan de wagen in beslag genomen worden. Geen enkele van de tegengehouden voertuigen onderging dat lot.

De reportage verscheen gisteren in de krant O Globo en veroorzaakte een storm van reacties via lezersbrieven op de website van de krant. Vele van de schrijvers verdedigen de politiemannen en wijzen de regering aan als grote schuldige omwille van de lage lonen bij de politie die dergelijke praktijken in de hand werken. Een gewone politieman verdient gemiddeld 320 euro/maand. Anderen wijzen erop dat hetzelfde zal gebeuren met de toepassing van de nieuwe “Lei Seca” die nu een van de strengste is ter wereld betreffende drinken & rijden.

Reacties»

No comments yet — be the first.

Geef een reactie

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log Out / Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log Out / Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log Out / Bijwerken )

Verbinden met %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 64 other followers