Geen vertrouwen in politici 12/06/2008
Posted by Observer in Politiek.Tags: Associação dos Magistrados, Ayrton Senna Tunnel, Campos de Jordão, Flávio Maluf, Forças Armadas, Ibarapuera Park, Maratona de São Paulo, O Globo, Paulo Maluf, STF, Superior Tribuno Federal, Tribunal Superior Eleitoral, TSE
trackback
De uitslag van een peiling, uitgevoerd door de Associação dos Magistrados (AMB), laat er geen twijfel over bestaan: Braziliaanse politici worden niet vertrouwd door hun kiezers. Dit geldt op alle niveaus maar de slechtste score gaat naar de (vele) politieke partijen in dit land; die krijgen slechts 3,6 punten op een schaal van 10. Gemiddeld scoren alle politieke organen 5,3 op 10. Het leger (Forças Armadas) en de katholieke kerk scoren echter het hoogst: respectievelijk worden die door 79% en 72% van de ondervraagden goedgekeurd. Redenen zoeken voor het grote wantrouwen van de politici is niet moeilijk. Vandaag nog kwam het bericht dat het Tribunal Superior Eleitoral (TSE, het Braziliaanse orgaan dat toeziet op een correcte toepassing van de kieswetten) politici die onder verdenking staan van corruptie toch zal toelaten om deel te nemen aan de komende (gemeentelijke) verkiezingen. En dat zijn er nogal wat.

Paulo Maluf
Deputado federal Paulo Maluf (76) is er zo eentje. Vele Brazilianen zien hem als een politieke schurk, een symbool van de straffeloosheid. In zijn eigen stad São Paulo is hij evenwel populair; bij de jongste parlementaire verkiezingen (2006) haalde hij er 739.827 stemmen, een Braziliaans record. Maar dat neemt niet weg dat er van hem een “ficha suja” (zwart dossier) bestaat met een flinke lijst van verdachte handelingen. Een van die wapenfeiten is de constructie van de Ayrton Senna tunnel die onder het Ibarapuera park doorloopt (in São Paulo) en waarvan de kost per kilometer hoger ligt dan die van de Channel Tunnel. Die tunnel zou 400 miljoen meer hebben gekost dan de normale prijs. Het persoonlijke patrimonium van deze figuur geeft dan ook een forse aanleiding tot de verdenking van corruptie. Hij werd verscheidene malen veroordeeld, maar door de eigenaardigheden van de Braziliaanse rechtspraak kwam het nooit tot een definitieve veroordeling. Eenmaal werd hij verplicht tot een terugbetaling van 200.000 euro, en in september 2005 werd hij en zijn zoon Flávio tijdelijk in de gevangenis gezet door de federale politie. Beiden zaten 40 dagen in de cel op beschuldiging van witwassen van geld, belastingontduiking, bendevorming en corruptie. Het hoogste gerechtshof van het land (STF, Superior Tribuno Federal) oordeelde echter dat zijn gezondheid niet langer toeliet dat hij in de gevangenis bleef en liet hem (en zijn zoon) vrij. ‘s Anderendaags werd hij betrapt door de pers in zijn buitenverblijf in Campos de Jordão, pastels etend en bier drinkend. En in 2006 kwam er weer een veroordeling: het STF legde hem een boete op van 480.000 euro omdat hij een dubieus contract had afgesloten met media gigant O Globo voor het coveren van een sportevenement (Maratona de São Paulo). De Braziliaanse justitie beschikt over een dossier met aanwijzingen dat Maluf zowat 446 miljoen dollar heeft staan op buitenlandse rekeningen in belastingparadijzen.

Een spotprent van Paulo Maluf, te vinden op het (grappige) Braziliaanse
Wikipedia alternatief Desciclopédia
Eergisteren kwam dan weer het nieuws dat Maluf door zijn partij (PP) aangeduid werd als kandidaat voor het burgemeesterschap van São Paulo, bij de komende verkiezingen. Geen wonder dat de Braziliaanse burger weinig respect heeft voor politici. Anderzijds is de tolerantie van de Brazilianen onbegrijpelijk. Blijkbaar is voetbal, churrasco (barbeque) en samba leuker dan politiek.







Reacties»
No comments yet — be the first.