Nossa culpa 25/03/2008
Posted by Observer in Actueel.Tags: Aedes Aegypti, Cesar Maia, Dengue Hemorrágica, Rio de Janeiro, Sérgio Cabral
trackback
De dengue epidemie in Rio de Janeiro begint angstwekkende vormen aan te nemen, niet in het minst door de lakse houding van de overheid waar verschillende kopstukken een tijd lang de hete patat aan elkaar doorspeelden maar weinig of niets deden om de wanhopige bevolking bij te staan. De “dengue hemorrágica” (dengue met inwendige bloedingen) veroorzaakt 20 keer meer doden in Rio de Janeiro dan in eender welke andere Braziliaanse stad. De minister van gezondheid kwam gisteren naar Rio en gaf toe dat de situatie kritiek is en dat er geen beterschap zal komen tot minstens het einde van de volgende maand. Het warme zomerweer met hoge temperaturen en de vele regenbuien (normaal in deze periode van het jaar) zorgen ervoor dat de larven van de muggensoort Aedes Aegypti goed kunnen gedijen in achtergebleven plassen, verwaarloosde zwembaden, autobanden, bloempotten, kortom overal waar zich water kan ophopen.

Waterreservoir zonder deksel, ideale broedplaats voor de larven van de Aedes Aegypti
Gouverneur Cabral gaf zelfs toe dat de overheid tekort schoot: “We hebben te weinig aan preventie gedaan, iets wat we allemaal kunnen vaststellen. De bevolking treft het minst schuld. Wij autoriteiten zijn de voornaamste schuldigen en het is daarom dat we nu niet mogen omzien. Iedereen maakt fouten”. Hij zei erbij dat die preventie eigenlijk de taak is van het gemeentebestuur maar dat het bij een crisis van dit formaat geen zin heeft om hierover te discussiëren.
Er werden nu, met de hulp van het leger enkele veldhospitalen opgericht die dat deel van de bevolking moeten opvangen die nu tevergeefs en wanhopig aankloppen bij een van de vele publieke hospitalen die de zaak al lang niet meer aankunnen. Dagelijks worden er zowat 1.200 brandweerlui op pad gestuurd die de wijken en woningen onderzoeken en ingrijpen waar er besmettingsgevaar vastgesteld wordt. Er worden ook 900 nieuwe mensen aangeworven voor de gezondheidssector en de voorlichting in publieke en particuliere scholen werd grondig opgevoerd. Allemaal maatregelen die men kan samenvatten als “de put vullen als het kalf verdronken is”. Ik zag beelden van mensen die meer dan 6 uur moesten wachten in een van de publieke hospitalen vooraleer zij bij een dokter geraakten.
Ondertussen reageert burgemeester Cesar Maia enkel via e-mail. Hij liet zijn diensten de bevolking aanraden om een lange broek, kousen en schoenen te dragen. De muggen vliegen laag en slaan meestal toe op de onderbenen en voeten. Door de grote warmte lopen vrijwel alle mensen rond in bermuda, sandalen of teensletsen, zeker de kinderen.







Reacties»
No comments yet — be the first.